Distinguished Inductees  2000-2018

The committee of the Aston Sports Hall of fame would like to thank all of the individuals listed here who have distinguished themselves through competing, promoting or fostering athletic programs. We are honored to have you in the Aston Sports Hall of Fame.

2000

Fred Racine

Frank Staus

Eugene Chiappetta

Diane Reynolds

Andrea DiFabio

John Harron Sr.*

Nick Trainer*

Harry Warren

Tom Hauer Jr.

Joe Lindsay*

James McMaster*

C. Vernon Fisher*

Bud Bostwick                  

2001

Jake Potts

Francis “Honey” McKinney*

Gina Procaccio

Tracy Bradson Fagan

Thomas Luke

Jim Vankoski*

Pat Sheeky

Joseph Aurillo

Joseph Possenti Jr.

Greg Melton

Harry Schukraft*

Emmett Brennan*

Barbara Huddle

Chuck Grassano*

William “Bo” Ryan*

William “Butch” Ryan*

2002

Bill Salter Sr.

Kenny Renshaw

John Haday

Kim Fisher

Ben Davis

Frederick Scott

Kristy Sipple Henderson*

Carmen Lex*

Bill Salter Jr.

Bob Fithian

Mike Lashendock*

Dr. Joseph Giampalmi

Dana Messick*

Joseph Owsley*

Pete Lesiuk

2003

Francis Blizzard*

Pat Sheeky Sr.

Walt Chernokal

Mike Williams

Debbie Stevenson

Fran Miles*

Tom Nusspickel

Shannon Grady

Larry Ferreri*

John May

John Hegarty

Pat Hart*

Ron Withelder*

Bill Benedict

2004

Ron Talbot

Rick Owsley

John Venuti

Mike “Soup” Maloney

Brett Davis

Michael McKinney*

Glenn Davis*

Jackie Lynch

Jim McGinn

Marty Capasso

CeCe DiLuzio

Sam Erb

John Carnavale

Bert Lord

2005

Dottie Reynolds

Judy Wrzesniewski*

Ken Kelly

Diego Bigas*

Kathy Evans

John Harron*

Bill Taylor

Allen Haley Jr.*

Cathy Harkins

Joe Carroll*

Kevin Kelly

Steve Pachutta

Tony Serge*

William J. O’Connell*

John Gosslin

2006

Nancy Bowden*

Joe Hart

Ed Wrzesniewski*

Tony Iacone*

Rick Taylor

Nicole Sheeky

Salvatore Imburgia

Dingle Walsh

Mike Possenti

Megan McGonagle Davis

Robert Chambers

Jim Bostwick

Robert Pisani

Jim Bigas*

Timothy Lord*

2007

Mike Tuohey

Michelle Edwards

Tim McKinney*

Ken Scheivert*

Shannon Swavy

Bill Eichenger

Bill Savage

Mike Salvatore*

Chris Possenti

Robert Locklear

Gary Nuyannes

Mike Feeley*

Bill Wright Sr.

2008

Richard “Dick” Lehr*

Charles “Chuck” Taylor*

Bill McKee

David “Harry” Schukraft*

Jonathan Conway

Kelli Romano

Emily Hoesch*

Linda McMaster*

Len Schuler

Craig Maloney

Pat Fassano

Brett Vankoski

Danny Ferreri*

Gary Mallard*

2009

Joseph Viscuso*

Frank Guzzo

Bert Poole

Jackie Lucas O’Hair

Randy May

Amanda Becker

James Jimmy Jordan*

William “Bill” Pilkington*

Donnie Morgan*

Alberta “Birdie” Bostwick

Mark Murray

Billy Wright Jr.*

Brian Murray

Daniel Lex

Jeff Owsley*

2010

Lou Maroney Sr.

Carol Messick*

Maureen Starkey

Natalie Capuano

Jim McMaster

Jim Talbot*

Brian Fiumara

Ted Woolery

Lee Suter

Tony Calise*

Michael Lex

Keith Morey

Joe Gallagher

Jim Buggy

2011

Jim Labor

John Bigas*

Mark Possenti

Paul Pachuta

Lisa Hughes

Pat Lancianese

John Latoroco

William McKee

Sammy Greenhalgh*

Brady Schlack

Colleen O’Connor*

Jim Sharkey

2012

Stephen Schukraft*

Marianne Perry*

Bobby Bullen*

Jimbo Vankoski

Joey Maloney

Craig Messick*

Ron Withelder*

Ray Withelder*

Amanda Ziegler*

Gene Johnson

Kevin Tinsley

Sondra Sipple Flynn*

Fran Denlinger*

Harry Chaykun*

2013

Iron Workers Bank*

Jamie Bullen

Phil Cresta

William Baker*

Tom Arnold

Brandon Bush*

Chris Chelo*

Rob Fithian

Stephanie Connolly*

Robert Cirillo*

Mark Treml*

Sam McCord

Malcolm Strizinger

2014

Alvo Pierdominico*

Bill Mccall Sr.*

John Kokol

Tom Brennan

Denny Potts

John Lynch

Jerome Lewis*

Kevin O’Neill*

Kyle O’Neill

Bruce Stewart

Sheri Hihn

Sami Borcky

Ashley Montecchio

2015

Claire Nuyannes

Bob "Soup" Campbell

Bob "Buck" Harron*

Kim McKee Hess

Jeff O'Flynn

Brad Messick

Ryan Smith

Peg Swallow McLaughlin

Karen Hargadon Daly

Jim McCleaft

Ted Woolery Jr.

Kirk McCullogh

Robert "Bob" Yurko

2016

Sam Greenhalgh

Megan Phillips

Tom Phillips

Frank Garrett*

Jim Merkins*

Norm Sakers*

Michael Honicker Jr.

Alexa Talbot

Jeff Owsley Jr.*

Bud Pruitt

Fred Corradetti

Franny Miles

American Legion Post 926

2017

Christine Camac Mansi

Rudy Cerami

Dawn McGonagle Hornibrook

Maria Corradetti Dwyer

Jack Starkey

Jules Falcone*

Joseph Reilly

David Niumaituwalu

Tom Hauer

1982 SV Boys Soccer Team

Jim Vankoski*

2018

Alie AlKins

Glenn Walrath

Ken Novotni

Sue Malloy Adelman

Jenna Crowley

Caitlin Yakas

Jim Buggy Jr.

Dickie Noles

Chris Lambert

2012 Sun Valley Girls Softball Team

Nancy Sipple*

*Scholarship Boosters for Student Athletes

2008

Nicole DiVirgilio

Bob Westbrook

Distinguished Scholar/Athletes 2000-2017

2014

T J Mancini

Taylor Stigale

Jessica Schappelle

2003

Emily Hoesch

Brandon Bush

2000

Colleen O’Connor

Ray Withelder

2001

Kim Mirra

Steve Pollick

2002

Amber Fulginiti

David Fairchild

2004

Christina Herman

Tim Hollenback

2005

Natalie Capuano

Daniel Ropski

2006

Andrea Warren

Phil Cresta

2007

Jeff Owsley

Kaitlin Cox

Amanda Ziegler

2009

Kelly Custer

Kyle Lord

2010

Shawn Lessick

Jordan O’Connor

2011

Kyle Miller

Nicolette Trofa

Mallory Racine

2012

Alie Atkins

Gerald Malorgio

2013

Matt Cieota

Giovanna DeAngelo

Libby Lannon

2015

Alexandra Viscusi

Joshua Lehrberger

2016

Lauren Vitale

Logan Markley

2018

Madison Gutowiecz

Blair Orr 

2017

Erin Daly

Christian Bateman

Kristen Daly

©2020 Aston Sports Hall of Fame. Proudly created by KRT Communications, LLC with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now